Suomenlinna – Twierdza Hobbitów w okolicy Helsinek

Ważnym punktem na turystycznej mapie Helsinek jest, znajdująca się na sześciu wysepkach, twierdza Suomenlinna. Została wybudowana w połowie XVIII w. przez Szwedów, w celu obrony przed Rosją. Stanowiła wówczas największy obiekt królestwa oraz była drugim co wielkości miastem Finlandii. Po długotrwałym oblężeniu, została ostatecznie zdobyta przez Rosjan w 1808 r.

Strategiczne znaczenie Suomenlinny, skłoniło Rosjan do przeniesienia w 1812 r. stolicy Finlandii z Turku właśnie do Helsinek. Forteca pozostawała w rękach Rosjan do 1917 r., kiedy to Finlandia uzyskała niepodległość.

Obecnie nie ma już znaczenia militarnego natomiast stanowi interesujący zabytek historyczny. Na dwóch głównych wyspach fortecy: Iso Mustasaari i Susisaari w otoczeniu soczystej zieleni kontrastującej z intensywną żółcią rosnących tam kwiatów, zlokalizowane są najważniejsze atrakcje, wśród których można wymienić: muzeum fortecy, mury obronne, działa armatnie, czy podziemne schrony przypominające charakterystyczne, Tolkienowskie domki „hobbitów”.

Na terenie fortecy znajduje się również interesująca architektonicznie zabudowa mieszkalna w której żyje łącznie około 900 osób.

Po intensywnym zwiedzaniu można odpocząć w klimatycznych restauracjach i kawiarniach.

Co najważniejsze, Suomenlinna nie jest wyłącznie reliktem przeszłości lecz stanowi także ulubione przez Finów miejsce spędzania wolnego czasu. Można się na nią dostać tramwajem wodnym kursującym regularnie z rynku Kauppatori (cena biletu w dwie strony wynosi około 4 €).

Miłym polskim akcentem była dla nas tabliczka znamionowa, wypatrzona na promie.

Sama podróż promem jest niemniej interesująca od samej twierdzy.W towarzystwie mew można podziwiać piękną panoramę Helsinek z majestatyczną Katedrą Luterańską – Tuomiokirkko w tle.

Prom po drodze mija również wiele malutkich, klimatycznych wsypek będących elementem charakterystycznym dla stolicy Finlandii.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *