Troki i tajemniczy Karaimi

Troki to malowniczo położone pomiędzy jeziorami i lasami miasteczko, będące dawnym miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Jedną z głównych atrakcji Trok jest zamek, usytuowany na jednej z wysp jeziora Galwie. Został wzniesiony pod koniec XIV wieku przez księcia Witolda w celu obrony miasta przed Krzyżakami.

Droga do zamku prowadzi przez dwa mosty oraz małą wysepkę, skąd roztacza się przepiękny widok na jezioro i pobliskie zabudowania.

Jednak malowniczo położony zamek, nie jest jedyną atrakcją Trok. Miasto to zamieszkują Karaimi, pochodzący z Krymu. Zostali sprowadzeni na tereny przez Księcia Witolda w celu ochrony zamku oraz pośredniczenia w kontaktach z chanatem krymskim.  

Książę Witold nie starał się zasymilować Karaimów z lokalną ludnością, a wręcz przeciwnie umożliwił im kultywowanie własnej wiary i tradycji.

Troki - Litwa/Trakai - Lithuania

Samo określenie Karaimi odnosi się również do religii wyznawanej przez tę grupę etniczną. Opiera się ona głównie na Starym Testamencie. Obowiązkiem każdego Karaima jest samodzielne jego studiowanie oraz interpretacja.

W myśl karaimskiej religii, Stary Testament jest na tyle doskonały, że zbędna jest dodatkowa interpretacja duchownych. Są oni co prawda obierani, ale ich rola ogranicza się wyłącznie do przewodniczenia modlitwom w kościołach, które u Karaimów zwane są kenesami.

Uwagę przykuwają również tradycyjne, drewniane domy Karaimskie, rozlokowane wzdłuż ulicy Karaimskiej. Tradycyjny dom karaimski ma podłużny kształt oraz charakteryzuje się dwuspadowym dachem oraz trzema oknami skierowanymi w stronę ulicy.

Obecność trzech okien nie jest przypadkowa i ma swoją symbolikę. Zgodnie z tradycją każde z okien jest przeznaczone dla: Boga, gospodarza oraz Księcia Witolda, w podzięce za sprowadzenie na te tereny. Każdy z domów charakteryzuje się innym kolorem oraz starannie wypielęgnowanym ogródkiem.

W Trokach znajdują się liczne restauracje, w których można spróbować najpopularniejszego dnia Karaimów tzw. kibinów. Są to duże, zapiekane pierogi z farszem z krojonego mięsa baraniego lub wołowego z dodatkiem kapusty.

Szacuje się, że na terenie Trok mieszka zaledwie 70 osób pochodzenia karaimskiego. Tak mała ilość przedstawicieli tej grupy etnicznej wynika z jej hermetycznego środowiska.

Osoby nie mające pochodzenia karaimskiego nie mogą wstąpić do tej wspólnoty religijnej.
Nieliczna grupa Karaimów mieszka również w Polsce i stanowi zarazem najmniejszą mniejszość etniczną kraju.

Info praktyczne:

Troki znajdują się zaledwie 30 km od Wilna. Najwygodniej udać się tam busami odjeżdżającym z Dworca Autobusowego, znajdującego się na ulicy Sodų 22. Połączenia możecie znaleźć tutaj. Bilety kosztują około 2 € i kupuje się je bezpośrednio u kierowcy. Istnieje możliwość przejazdu pociągiem, jednak dziennie kursują tylko 4, a dworzec kolejowy w Trokach znajduje się dalej od zamku.

Wychodząc na dworcu autobusowym należy kierować się na północ. Odległość z dworca do zamku wynosi około 2 km.

Wstęp do zamku kosztuje 6 €

Jeden komentarz

  1. 26 września 2016
    Odpowiedz

    Spędziłam w Trokach jeden słoneczny, sierpniowy dzień i byłam zachwycona. Na terenie zamku odbywał się akurat festyn średniowieczny, było mnóstwo ludzi poprzebieranych w stroje z epoki i od groma rozrywek i atrakcji tematycznych. Fajnie! Z chęcią popływałabym łódką po jeziorze ale to może następnym razem. A kibinai pychota!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *