Tivoli – podróż do przeszłości

Tivoli to miejsce magiczne, które przyprawia o poważne zawroty głowy miłośników adrenaliny, zachwyca kolorami i ciekawą orientalną architekturą oraz odurza zapachem waty cukrowej.

Park powstał w 1843 r., co czyni go drugim, najstarszym wesołym miasteczkiem na świecie.

Co ciekawsze, pomimo licznych modyfikacji zachował swój starodawny charakter.

Już na samym wejściu można ujrzeć wspaniały pałac przenoszący w świat z „Baśni z tysiąca i jednej nocy”. W środku mieści się hotel Nimb, będący jednym z najdroższych w Kopenhadze.

W parku odbywają się wydarzenia kulturalne. W Sali Koncertowej Tivoli można posłuchać światowej sławy artystów muzyki poważnej, natomiast w piątkowe wieczory, na scenie znajdującej się w ogrodzie, odbywają się koncerty rockowe, a w pozostałe dni muzyki symfonicznej.

W budynku przypominającym chińską pagodę, wybudowanym w 1874 r., znajduje się teatr pantomimy. Zwany także Pawim Teatrem – od charakterystycznej kurtyny w kształcie pawiego ogona.

Jednak tym co przyciąga do Tivoli najbardziej, są liczne karuzele, rollercoastery czy diabelskie młyny.

Uwagę skupia 80-metrowa karuzela Star Flyer, będąca podobno drugą co do wielkości na świecie. Przejażdżka karuzelą oprócz murowanych zaburzeń błędnika, gwarantuje widok na panoramę Kopenhagi.
Kolejne fantastyczne widoki zapewnia też The Golden Tower – wieża swobodnego spadania.

Ciekawą propozycją dla miłośników adrenaliny jest Vertigo. Jest to wahadło o wysokości 30 metrów z gondolami w kształcie samolotów, którymi można sterować.

Samoloty rozpędzają się do prędkości 100 km/h, a dodatkowo wykonują obroty wokół własnej osi w każdym kierunku. Przeciążenie sięga tu nawet 5G.

Wielbiciele rollercoasterów także nie będą tu zawiedzeni. Niezliczoną ilość pętli kolejki Demon, pokonuje się tu w niecałe 2 minuty z prędkością 77 km/h.

Jest także drewniana kolejka górska – Rutsebanen, wybudowana w 1914 r., będąca jedną z najstarszych, działających tego typu konstrukcji na świecie.

Oprócz tego, znajdują się tu liczne atrakcje dla dzieci, jak: karuzele, łódki, samochodziki, samoloty, czy mini diabelskie młyny.

Tivoli to nie tylko park rozrywki lecz także miejsce, gdzie po intensywnych emocjach można odpocząć w ogrodach stylizowanych na wzór japoński lub angielski.

Znajdują się tu klimatyczne kawiarnie i restauracje.

W otoczeniu malowniczej scenerii jeziora, będącego pozostałością po otaczającej Kopenhagę fosie, znajduje się restauracja w Chińskiej Wieży wybudowanej w 1900 r.

Natomiast wieczorem Park Tivoli rozświetla ponad 120 tys. lamp, tworząc bajkową iluminację.

Tivoli to nie tylko stare karuzele, strzelnice, beczki śmiechu, diabelskie młyny i rollercoastery. Jest to miejsce magiczne, które pomimo czasu nie zatraciło swojej unikalnej, dawnej atmosfery.

Nic dziwnego, że park był miejscem inspiracji dla baśni Andersena oraz dla Walta Disneya i jego Disneylandu.

Info praktyczne:

Niestety bilety do Tivoli nie należą do tanich. Wstęp kosztuje około 100 DKK, a w piątki po godzinie 20 w trakcie sezonu letniego cena wzrasta do 139 DKK. Bilet wstępu nie obejmuje atrakcji na miejscu, których ceny wahają się od 25 DKK do 75 DKK. Istnieje możliwość wykupienia biletu na nieograniczoną ilość przejazdów, który kosztuje 209 DKK (cena nie obejmuje biletu wstępu).

A więcej informacji znajdziecie tutaj.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *