San Marino

San Marino, liczące zaledwie  61 km2, to jedno z najmniejszych państw w Europie. Jednak pomimo swoich niewielkich rozmiarów, przyciąga dzień w dzień tysiące turystów. Co czyni je tak wyjątkowym? Odpowiedź jest oczywista… lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja!

San Marino położone jest na 7 wzgórzach, z największym szczytem Monte Titano (Góra Tytanów), sięgającym 749 m n.p.m.

Ten górujący nad San Marino szczyt, składa się właściwie z trzech wierzchołków, które zdobią bajkowe zamki obronne połączone murem. 

Największą i najstarszą twierdzą jest La Rocca o Guaita, której wieża została  wybudowana bez fundamentów, bezpośrednio na skale.

Tuż obok znajdują się dwie pozostałe wieże La Cesta o Fratta oraz Montale, do których prowadzi wybrukowana uliczka, ciągnąca się wzdłuż fortyfikacji.

Republika ta została utworzona w 301 r. i jest uważana za najstarszą na świecie. Nazwa San Marino jest pamiątką po św. Marinusie, który skrył się na szczycie Monte Titano, przed cesarzem rzymskim Dioklecjanem, znanym z prześladowań chrześcijan. Tutaj wraz z św. Leonem, zbudował pierwszy kościół, który był początkiem San Marino.  Obecnie w miejscu tego kościoła, znajduje się słynna Bazylika Świętego, która w swoich murach mieści relikwie św. Marinusa,

Symbolem niezależności San Marino jest wykonana z białego marmuru Statua Wolności, znajdująca się  na Piazza della Libertà (placu Wolności), stanowiącym centralny punkt miasta. Roztacza się stąd przepiękny widok na panoramę doliny rzeki Marecchia.

Oprócz swojego bajkowego położenia, San Marino zachwyca również przepiękną średniowieczną starówką z krętymi, wąskimi uliczkami oraz kamienicami wykończonymi czerwoną kontrastującą dachówką. Średniowieczną atmosferę, dopełniają fortyfikacje obronne wraz górującymi nad krajobrazem zamkami.

 

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *