Road to Hana – droga dla samej drogi cz. I

Po co właściwie pisać post o drodze do Hana? Można by pomyśleć, że to nic ciekawego. Jednak jest taka droga we wschodniej części hawajskiej wyspy Maui, która nie jest tylko drogą, lecz sama w sobie jest celem podróży.

Droga ta zwana jest Hana Highway, lecz nie dajcie się zmylić, gdyż w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z autostradą. Przejechanie tej całej około 100 km trasy może zająć nawet 1-2 dni! Brzmi to dziwnie szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie infrastruktura komunikacyjna spokojnie może konkurować z siecią fast foodów.

Jednak Hana Highway, to nie byle jaka droga… Jest to typowa serpentyna licząca ponad 600 zakrętów i około 60 mostów. Większa część trasy jest na tyle wąska, że ledwo mieszczą się na niej dwa samochody, a często występują też jednopasmowe odcinki.

Używanie długich świateł czy klaksonu przed ostrymi zakrętami, to krótko mówiąc konieczność. Ponadto ciężko powiedzieć, co jest tam krótsze: proste odcinki drogi czy zasięg w komórce. Dodatkowo wzdłuż tej drogi, można zobaczyć wiele opuszczonych domów i samochodów.

Jedno mogę jednak zagwarantować: w trakcie tych zaledwie 100 km, zobaczycie wszelkie możliwe, wyśnione krajobrazy!

Wspaniałe klify opadające stromo do turkusowych wód oceanu, zaskakujące plaże z czarnym i czerwonym piaskiem, bujne lasy deszczowe porośnięte egzotyczną roślinnością oraz spektakularne wodospady, a wszystko to na wyciągnięcie ręki, a raczej nogi z samochodu.

A więc włączmy hawajską muzykę z ukulele w tle, zapnijmy pasy, otwórzmy dach, wystawmy łokieć i ruszajmy!

Przystanek 1: miejscowość Paia

Można powiedzieć, że jest to ostatnia cywilizacja na tym 100 km odcinku do miejscowości Hana, dlatego też warto tutaj zatankować samochód, kupić picie i przekąski na drogę.

Miasteczko Paia znane było kiedyś z rozwiniętego przemysłu cukrowego natomiast obecnie słynie z ogromnej ilości surferów przypadających na każdy jego m2. Tutaj z punktu widokowego – Hookipa Lookout można podziwiać ich niesamowite wodne akrobacje.

Przystanek 2: Kaumahina State Wayside Park (tuż za znacznikiem 12 mili)

Po krótkim spacerze pod górę, można podziwiać przepiękny krajobraz wybrzeża z czarną plażą – Honomanu Bay.

Przystanek 3: Kalaola Point (w połowie drogi między znacznikiem 14 i 15 mili)

Znajduje się tu niesamowita panorama wybrzeża.

Przystanek 4: Ke’anae Beach Park i Ke’anae Landing Fruit Stand (tuż za znacznikiem 17 mili na zjeździe)

Z tego punktu roztacza się niesamowity widok na Półwysep Ke’anae z palmami, bananowcami oraz skałami z czarnej lawy.

W Ke’anae Landing Fruit Stand (adres: 210 Ke’anae Rd) można kupić najwspanialszy chleb bananowy na wyspie. Sprzedawany prosto z pieca stanowi idealną przekąskę w trakcie podróży do Hana.

Przystanek 5: Three Bears Falls (znajdujące się w połowie drogi pomiędzy 19 a 20 milą)

Wodospady te są jednymi z najpiękniejszych w drodze do Hana. Ilość wody uzależniania jest od ilości opadów i niestety w trakcie naszego pobytu było tam dosyć sucho.

Jak widać wszystkie atrakcje tej drogi są na wyciągnięcie ręki.

Przystanek 6: Pua’a ka’a State Wayside Park (pomiędzy znacznikiem 22 i 23 mili)

Jest to doskonałe miejsce do zrobienia pikniku tuż obok pięknego wodospadu, jak również do schłodzenia się w znajdującym się basenie.

Przystanek 7: Hanawi i Makapipi Falls (znajdujące się odpowiednio za znacznikiem 24 i 25 mili)

Piękne wodospady w scenerii egzotycznej hawajskiej roślinności.

Przystanek 8: Wai’anapanapa State Park (przy znaku 32 mili, trzeba skręcić w lewo w Wai’anapanapa road).

W tym 120-akrowym parku, pośród bujnej roślinności znajdują się ciekawie wyrzeźbione przez lawę klify, jaskinie oraz piękna plaża z czarnym piaskiem

„Autostrada” kończy się w Hana. Jest to małe, liczące zaledwie 700 mieszkańców miasteczko, położone w otoczeniu hinduskich figowców oraz drzew chlebowych. Mały kościółek, stacja benzynowa oraz klimatyczny sklepik o nazwie Hasegawa General Store, pozwalają poczuć atmosferę dawnych Hawajów

 

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *