Nowe Miasto nad Metują

Wycieczka do Nowego Miasta nad Metują do łatwych zdecydowanie nie należy. Co prawda miejsce to znajduje się zaledwie 12 km od przejścia granicznego Kudowa Słone, jednak droga tutaj, potrafi być nie mniej podstępna niż bezpośrednie tłumaczenie polskiego na czeski.

Pierwszy punkt – miejscowość Náchod, słynąca z doskonale zaopatrzonych sklepów oraz tego, że jest blisko. Można tu nabyć towary pierwszej potrzeby, jak piwo czy Lentilky, dlatego też dla niektórych Czechy tu się nie tylko zaczynają, ale też i kończą.
Jednak nie ma tego złego, bo co by było gdyby przyszło im szukać drogi i to jeszcze na zachód? Wiocha, że aż krecik się chowa! Słowo zachód brzmi jak czeski záchod i znaczy tyle co ubikacja, droga to narkotyk natomiast słówko „szukać” można przetłumaczyć znajdując rym do słowa zaczynającego się na literkę „r”… 😉

Podobno kto „szuka” nie błądzi, jednak w tym wypadku może to być zgubne, gdyż droga do Nowego Miasta nad Metują, przebiega pomiędzy Rozkoszą – ogromnym zalewem o tej nazwie, a doliną zwaną – Piekłem.

Rozkosz, rozkoszą ale Piekło jednak, najlepiej podziwiać z tarasu widokowego, znajdującego tuż przy zabytkowym, renesansowym zamku, będącym główną atrakcją Nowego Miasta.

Zamek jest dostępny dla zwiedzających, niestety robienie zdjęć jest zabronione, a wycieczki prowadzone są wyłącznie w języku czeskim. Na miejscu dostępny jest opis trasy zwiedzania w języku polskim. Pomimo to, warto zwiedzić zamkowe komnaty, które zaskakują unikalnym wystrojem i kolorami.

Zamek otacza przepiękny ogród, składający się z dwóch części połączonych ciekawie ozdobionym, drewnianym, zadaszonym mostkiem.

Pierwsza część ogrodu składa się z symetrycznie ułożonych tarasów, natomiast drugą ozdabia fontanna oraz ciekawe figurki krasnali.  

Z wieży zamkowej zwanej Máselnicą, roztacza się przepiękny widok na ogrody oraz zabytkową starówkę Nowego Miasta.

Głównym punktem starówki jest ogromny plac, otoczony różnokolorowymi kamienicami.

Ciekawa jest również pozostała część Nowego Miasta, która zaskakuje równie kolorowymi budynkami, ozdobionymi rozmaitymi detalami.

Informacje praktyczne:

– Dojazd do zamku z przejścia granicznego Kudowa Słone, zajmuje około 20 minut. Na końcu miejscowości Nachod, należy skręcić w lewo w drogę nr 14. Samochód można bezpłatnie zaparkować na parkingu znajdującym się na głównym placu Nowego Miasta.

– Zwiedzanie dziedzińca oraz ogrodów zamkowych jest bezpłatne. Wstęp do zamku kosztuje 110 CZK. Informacje o godzinach otwarcia znajdziecie tutaj

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *