Helsinki – Największa izba wytrzeźwień, w środku zielonej, minimalistycznej enklawy

Helsinki stanowiły dla nas punkt przesiadkowy pomiędzy Tallinnem a Sankt Petersburgiem. Miasto to będące właściwie archipelagiem ponad 300 wysp, z pewnością może się pochwalić niezliczoną ilością terenów zieleni oraz ciekawą architekturą będąca połączeniem fińskiego minimalizmu oraz rosyjskiego monumentalizmu. Występujące tu w czerwcu i lipcu białe noce sprzyjają intensywnemu życiu nocnemu. Zabierając informacje przed przyjazdem do stolicy Finlandii, zaskoczona byłam faktem, że pomimo wysokich cen alkoholu, znajduje się tam największa w Europie izba wytrzeźwień! Zagadka została rozwiązana w trakcie podróży promem z Tallinna.

Granica morska pomiędzy Finlandią a Estonią, okazała się być bardziej ruchliwą niż polsko – białoruska, czy polsko – ukraińska! Niedowierzając, nie mogłam się napatrzeć na zaradnych Finów ciągnących za sobą nic innego jak taczki wypełnione po brzegi alkoholami świata. Część osób postanowiła już przed podróżą wprawić się na „zaś” w radosny, weekendowy nastrój, zatem podróż z Tallinna do Helsinek upłynęła nam pod znakiem śpiewów oraz opowieści „z zielonego lasu”. W odróżnieniu od naszych wesołych współtowarzyszy podróży, rześcy i trzeźwi, zabraliśmy się do zwiedzania.

Centralny punkt Helsinek stanowi Plac Senacki z znajdującą się na szczycie dość stromych, monumentalnych schodów, Katedrą Luterańską – Tuomiokirkko, która widoczna jest z każdej części miasta.

Na placu przed katedrą znajduje się pomnik Cara Aleksandra II dzięki któremu Finowie zawdzięczają uprawomocnienie języka fińskiego na równi z rosyjskim.

Punktem obowiązkowym jest słynny targ Kauppatori zwany tez targiem rybnym.

Tutaj obok świeżo wyłowionych ryb sprzedawanych niemal wprost z kutrów rybackich można zaopatrzyć się w charakterystyczne dla Finlandii pamiątki takie jak: wyroby z kości renifera, wełnianą odzież, noże finki czy skórzane kapcie. Jednak to głównie jedzenie przyciąga turystów na targ Kauppatori.

Oprócz kanapek z łososiem, śledzi czy sardynek, za około 10 euro można tu spróbować  mięsa renifera podawanego w postaci klopsików z ziemniakami i warzywami lub w wersji dla odważnych – języka renifera, który stanowi lokalny przysmak.

Na uwagę zasługują również dżemy i soki z rokitnika zwyczajnego, zwanego też rosyjskim ananasem. Rokitnik zwyczajny jest rośliną uprawianą na skalę przemysłową w Finlandii, ze względu na swoje właściwości smakowe i lecznicze. Przy placu znajduje się Ratusz Miejski, Pałac Prezydencki oraz główna cerkiew fińskiego kościoła prawosławnego – Sobór Uspieński oraz port.

Do Kauppatori prowadzi słynny bulwar Esplanade, na którego dwóch, rozdzielonych parkiem uliczkach, znajdują się prestiżowe hotele, restauracje i kawiarnie, rozdzielone znajdującym się po środku parkiem.

Stolica Finlandii, licząca niecałe 600 tys. mieszkańców, niemal tonie w zieleni i znacząco różni się od dotychczas poznanych przez nas stolic Europejskich swoją optymistyczną, spokojną i pełną relaksu atmosferą. Mieszkańcy Helsinek, mieli jednak najwidoczniej niedosyt tej „wszech-panującej” sielanki i postanowili wybudować w samym centrum miasta Kaplicę Ciszy – zwaną Kamppi Chapel of Silence.

Kaplica ma charakter ekumeniczny, każdy bez względu na wyznanie może tu odpocząć od jakże „uciążliwego zgiełku” Helsinek. W surowym do granic możliwości wnętrzu kaplicy panuje na tyle bezwzględna cisza, że aż strach oddychać.

Zaskakujący jest również, znajdujący się niemalże w samym centrum miasta Temppeliaukion Kirkko – kościół wykuty w skale. Będąc w Helsinkach, niech nie zmyli was jego niepozorny widok, mi osobiście kojarzący się bunkrem, gdyż wewnątrz znajduje się piękne klimatyczne wnętrze. Ściany kościoła zostały wykute z litej granitowej skały, w pięknych pastelowych barwach, a całości dopełnia kopuła zbudowana z szklanych paneli oraz zwiniętego miedzianego drutu.

Wnętrze, jest tradycyjnie na sposób fiński, bardzo minimalistyczne. W ścianach kościoła znajdują się wyłącznie: kamienny ołtarz, organy, ławki dla wiernych oraz świeczki ocieplające surowe wnętrze. Budynek ma doskonałą akustykę i dlatego często organizowane są tu koncerty muzyki klasycznej.

Helsinki, może nieduże w porównaniu do innych europejskich stolic, są z pewnością ciekawą dla nich alternatywą. Fiński minimalizm tonący niemalże w morzu zieleni, interesująca topografia miasta oraz przyjazna atmosfera, tworzą to miasto idealnym miejscem do odpoczynku.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *