Xel-Ha – Miejsce gdzie rodzi się woda

Ciekawą propozycją dla miłośników parków wodnych jest Xel-Ha, znajdujące się we wschodniej części Półwyspu Jukatan, niedaleko stanowiska archeologicznego w Tulum.

Xel-Ha, to właściwie ogromne naturalne akwarium, zachwycające swoją bioróżnorodnością. Sama nazwa parku, w języku Majów oznacza „miejsce gdzie rodzi się woda”.

Zgodnie z legendą, bogowie Majów połączyli swoją mądrość, wizje oraz poczucie estetyki i piękna, tworząc właśnie Xel-Ha. Byli oni, na tyle zachwyceni swoim dziełem, że zabronili ludziom wstępu do tego raju.

Bram jego miały strzec iguany – pełniące rolę strażników ziemi, pelikany – chroniące powietrze oraz papugoryby – broniące wody. Wszystkie te osobniki doskonale wypełniają to zadanie po dziś dzień.

Właśnie w Xel-Ha, dzięki połączeniu wód z płynącej nieopodal rzeki z Morzem Karaibskim, możemy podziwiać niesamowitą różnorodność podwodnego świata. Wody słodkie i słone stanowią unikalny ekosystem zamieszkiwany przez ponad 70 gatunków ryb, zachwycających tęczowymi kolorami.

Na terenie parku znajdują się liczne ścieżki porośnięte tropikalną roślinnością, gdzie można spotkać, przechadzające się leniwie iguany. Po pełnym atrakcji dniu można odpocząć na hamakach, podziwiając piękny krajobraz Morza Karaibskiego.

Xel-Ha jest doskonale wyposażone w infrastrukturę turystyczną. Na terenie obiektu znajdują się: restauracje, bary, prysznice, przebieranie oraz sklepy.

Park zapewnia również szeroki wybór atrakcji, jak ziplining, nurkowanie czy snorkeling. Co ciekawsze, został zrealizowany zgodnie z zasadą ekologicznie zrównoważonej turystyki.

Działania władz Xel-Ha, poza turystyką, skierowane są na ochronę przyrodniczych zasobów tego miejsca.

Na szeroką skalę prowadzone są prace związane z ochroną zagrożonych siedlisk oraz zalesianiem terenu rodzimą roślinnością.

Zainteresowanych odsyłam na stronę internetową Xel-Ha

 

 

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *